طراحی نما

قصد طراحی نما را دارید؟ نیاز به سرمایه گذاری برای ساخت ملک دارید؟ درخواست خود را از طریق این فرم ثبت نمایید. معمولا کمتر از 24 ساعت پاسخ خواهیم داد.

   طراحی نما

طراحی نما ساختمان می‌تواند تاثیری بسیار چشمگیر در دید افراد داشته باشد. نمای مدرن می‌تواند نشان از محیط داخلی پویا  داشته باشد. نمای کلاسیک می‌تواند نگرشی ایده‌آل نگرانه را در بیننده ایجاد کند. نمای سنگی می‌تواند استقامت و استحکام را به بیننده القا کند. در این بخش به توضیحاتی در این مورد خواهیم پرداخت.

طراحی نما

طراحی نما در ساختمان به عوامل گوناگونی وابسته است و تنها یکی از این عوامل سلیقه افراد است. یک طراح با تجربه شاید صدها عامل را برای طراحی و اجرای نما در نظر گرفته باشد. همچنین اجرای نمای یک سازه نیز نیاز به توجه و تخصص در امور گوناگون دارد. در این بخش به مجموعه عواملی اشاره خواهیم کرد که در طراحی نما دارای اهمیت هستند.

عوامل مهم در طراحی نمای ساختمان

مجموعه عوامل معرفی شده، بخش‌هایی هستند که در طراحی نمای سازه باید مورد توجه قرار بگیرند. توجه به این موارد در هر نوع طراحی ضرورت دارد. توضیحات این بخش می‌تواند تضمین کننده نتیجه مناسب در طراحی باشد.

توجه به ضوابط منطقه‌ای (ضوابت شهرداری)

در بسیاری از مناطق ایران و همچنین شهرهای ایران، ضوابطی برای طراحی نمای ساختمان وجود دارد. قبل از هر اقدامی با مراجعه به ارگان‌های مربوط ضوابط را بررسی و با توجه به ان اقدام به طراحی و اجرا نمایید. این ضوابط بیشتر در حوضه متریال استفاده شده وجود دارد و کتر شامل طرح سازه می‌باشد.

انتخاب نمای مناسب و مقاوم در برابر شرایط جوی

بسیاری از مصالح در سرمای شدید و یا حتی گرما دچار افت مقاومت و یا کیفیت خواهند شد. همچنین بسیاری از متریال‌های قابل استفاده در طراحی ممکن است در مقابل میزان رطوبت و یا ابدیدگی آسیب ببینند. از همین جهت بررسی شرایط اب و هوایی محیط مسئله بسیار مهمی در ایت بخش می‌باشد.

توجه به نما به عنوان معرفی یک سازه

در بسیاری از موارد نمای یک ساختمان معرف مواردی نیز می‌باشد. مثلا نمای یک بیمارستان معرف مجموعه درمانی و نمای یک هتل معرف مجموعه اقامتی می‌باشد. توجه به این مورد نیز اهمیت دارد. نمای یک ساختمان تابلویی بسیار بزرگ برای معرفی آن ساختمان است.

توجه به ساختمان و سازه‌های اطراف

ذر مواردی نیاز است تا نمای یک سازه همگون با سازه های اطراف باشد. همچنین در مواردی نیاز است تا نمای یک سازه متفاوت از سازه های اطراف باشد. تشخیص این مورد و ارائه طرحی متناسب از وظایف یک طراح فهیم و متخصص است.

ایمنی و امنیت در طراحی

توجه به ایمنی نیز بخشی مهم در طراحی و اجرای طرح است. استحکام نما، استقامت نما، جلوگیری از سقوط نما و همچنین افزایش استقامت سازه توسط نما بخش‌های پر اهمیت این موضوع هستند.

توجه به هویت بومی

هویت بومی و توجه به ان می‌تواند نتایج بسیار مناسبی را نیز به همراه داشته باشد. در مناطقی که متریال نما نشان از هویت بومی دارد. یا در مناطقی که شکل نما معرف شخصیت و هویت یک ملت است، باید توجه ویژه‌ای به نمای سازه شود.

توجه به کاربری ساختمان

کاربری ساختمان نیز از عوانلی است که مورد توجه طراح است. یک ساختمان و یا مرکز هنری می‌تواند در نما شامل المان‌های هنری باشد. یک مرکز روانشناسی می‌تواند شامل المانهایی برای افزایش حس امنیت داشته باشد. کاربری ساختمان همواره در نوع طراحی آن تاثیر گذار است.

استفاده از سبک مناسب در طراحی

انسجام در سبک بخش دیگری از طراحی است. در بخش‌های مختلف نما سبک‌های مختلف ارائه نمی‌شود. معمولا در یک سازه از یک سبک معماری استفاده می‌شود. مگر در مواردی که تغییر سبک نشان از پیامی ویژه باشد.

طراحی نما

موارد مرتبط با این موضوع: