آلاچیق

آلاچیق

آلاچیق سازه‌ای است که به عنوان سرپوش و سرپناه در فضاهای سبز، باغ‌ها و… ساخته می‌شود. معمولا سقف آلاچیق گنبدی شکل است و بر پایه چند ستون قرار گرفته است. البته آلاچیق‌های جدید با سقف‌های صاف و مسطح نیز ساخته می‌شود. آلاچیق به سازه‌ای مستحکم و مقاوم نیاز دارد. برای ساخت آلاچیق می‌توان از فلز، چوب، سنگ و… استفاده کرد. آلاچیق محیط را به یک فضای نیمه باز تبدیل می‌کند و به عنوان تفریحگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. آلاچیق از اجزا مهم در طراحی لنداسکیپ، فضای سبز، روف گاردن و… است. انتخاب مدل و متریال آلاچیق باید مطابق سبک طراحی محیطی که در آن قرار می‌گیرد انجام شود. مثلا برای سبک‌هایی کلاسیک آلاچیق‌ سنگی با سقف قوس دار و تزئینات زیاد و برای سبک مدرن آلاچیق فلزی با سقف صاف و تزئینات مینیمال مناسب است.

آلاچیق مدرن

در گذشته آلاچیق‌ها به صورت پیش ساخته طراحی می‌شدند و پس از ساخت در محل مورد نظر قرار می‌گرفتند. اما امروزه طراحی آلاچیق شکل جدیدی پیدا کرده و مدرن‌تر شده است. در طراحی آلاچیق مدرن، با توجه به ابعاد و شرایط هر فضا، آلاچیق اختصاصی با طراحی ویژه همان فضا طراحی می‌شود. به همین خاطر آلاچیق‌های مدرن بهتر با محیط ترکیب می‌شوند و یکی از اجزای اصلی و جدانشدنی محیط هستند. در ادامه آلاچیق مدرن را به تفکیک اجزا بررسی می‌کنیم.

سازه: در ساخت آلاچیق‌های مدرن عمدتا از فلز و چوب استفاده می‌شود. با توجه به قرارگیری آلاچیق در فضای باز آلاچیق باید در برابر آسیب‌های محیط مقاوم سازی شود. آلاچیق‌های فلزی باید با رنگ‌های اپوکسی یا پوشش دریایی کاور شوند. در آلاچیق‌های چوبی، اسکلت و سازه اصلی از جنس فلز است و پوششی از جنس چوب اشباع شده، ترمووود و… روی سازه کشیده می‌شود.

سقف: برای پوشش سقف آلاچیق با توجه به سبک طراحی می‌توان متریال مختلفی را استفاده کرد. برای ساخت سقف آلاچیق‌های مدرن مصالحی مثل پلی کربنات، آندولین، ترمووود، شیشه و… مناسب هستند. امروزه استفاده از آلاچیق‌های بدون سقف نیز بسیار رایج شده است.

دیواره: شکل سنتی و کلاسیک آلاچیق‌ها بدون دیواره است اما در طراحی و ساخت آلاچیق‌های مدرن می‌توان از دیواره‌های مشبک یا شیشه‌ای و یا دیوار سبز را مورد استفاده قرار داد.

خرید گل و گیاه آپارتمانی

طراحی فلاور باکس

اجرای فضای سبز

خرید گلدان سفالی

محوطه سازی باغ

خرید گل و گیاه آپارتمانی در تهران

درباره ی oprikfiore408o

مطلب پیشنهادی

عکس پروفایل سری پنجم

شبی در کنار خود در سکوت خواهم مرد چقدر سکوت سخته وقتی دلت پر حرفه …